روش های پاک کردن انواع لکه از روی لباس

پاک کردن انواع لکه از روی لباس

چنانچه هر چیزی اعم از غذا، نوشیدنی و… روی لباستان ریخت، نکته هم اینجاست که حتما خیلی سریع جهت پاک کردن آن از روی لباس اقدام نمایید و در حقیقت اجازه ندهید لکه روی لباستان کهنه و خشک گردد چرا که پاک کردن لکه ی کهنه از روی لباس سخت تر و گاهی غیر ممکن خواهد شد.

زمانی که لکه وی لباس ایجاد می گردد در حقیقت ذرات ریز مواد در لا به لای تاروپود پارچه نفوذ خواهد کرد. در نتیجه جهت پاک کردن لکه ها و از بین بردن لکه از روی لباس، باید خیلی دقت کنیم تا جایی که ممکن است بدون آسیب زدن به پارچه با استفاده از حلال ها و شیوه های متفاوت ذرات لکه را حل کرده تا از تار وپود لباس خارج شوند.

نکته ی مهم: قبل از استفاده از هر گونه مواد یا محلول جهت از بین بردن لکه لباس، حتما برچسب مراقبت لباس را ببینید، چون احتمال دارد اصلا لباس ممنوعیت شست و شو با آب یا مواد حلال را داشته باشد.

روش های پاک کردن 10 نوع لکه از روی لباس

نکته ی مهم: حتما جهت پاک کردن لکه ها از روی لباس ها، جنس و رنگ پارچه را باید در نظر داشته باشیم. و هرگز پارچه های رنگی را با شوینده های کلر دار نشویید.

 

 

 • 1. پاک کردن لکه ی آدامس از روی لباس

اگر آدامس بر روی پارچه های پنبه ای و کتانی سفید و رنگی چسبیده است، در وهله ی اول روی لکه مقداری یخ گذاشته شود و یا اینکه پارچه را در آب خیلی سرد برای چند دقیقه قرار دهید. و بعد آدامس صفت شده را با کارد، کمی تراشیده و پارچه را در مواد شوینده قرار دهید و برای مرحله آخر محل لکه آدامس را با آب داغ بشورید..

 

 • 2. پاک کردن لکه ی لوازم آرایشی از روی لباس

اگر لکه ی لوازم آرایشی بر روی پارچه های پنبه ای وکتانی سفید و رنگی ایجاد شده بود، قسمتی از لباس را که دچار لکه لوازم آرایشی شده است راخیس کنید و یک ماده پاک کننده مستقیم روی آن ریخته شود وبعد از آن، پارچه را خوب چنگ بزنید و با آب داغ شستشو دهید، درآخر اگر چنانچه لکه لوازم آرایشی از روی لباس پاک نشده بود اجازه دهید مایع شوینده کمی بر روی لکه بماند تا به تار و پود پارچه نفوذ نماید. در نظر داشته باشید که، لکه هایی که از مواد آرایشی مایع ایجاد شده اند را به کمک فوم اصلاح نیز قابل پاک شدن هستند.

 • 3. پاک کردن لکه ی آب میوه از روی لباس

اگر لکه ی آبمیوه بر روی لباس هایی با پارچه های پنبه ای و کتانی سفید و رنگی وجود داشت، در قدم اول بر روی لکه ی آبمیوه نمک بریزید و بعد با آب گرم شستشو دهید. در صورتی که آب میوه خشک شده بود شستشو با آب جوش انجام شود.

اگر آب میوه بر روی لباس هایی با پارچه های الیاف مصنوعی ریخته شد، لکه آبمیوه را در محلول پرمنگنات سدیم گرم فرو برده شود وبعد از آن آب کشی شود. در نظر داشته باشید، جهت تهیه محلول پرمنگنات سدیم نیاز به یک قاشق چای خوری پربرات سدیم است که  در نیم لیتر آب حل شود.

 

 

 • 4. پاک کردن لکه بستنی و شکلات از روی لباس

برای پاک کردن لکه ی بستنی و شکلات از روی لباس هایی با پارچه های پنبه ای وکتانی سفید :

 1. روش اول: راحت ترین روش شستشو با آب سرد و صابون است.
 2. روش دوم: قرار دادن لکه در محلول آب گرم و نمک و سپس شستشو.
 3. روش سوم: کشیدن پنبه ی آغشته به بنزین یا تتراکلراید بر روی لکه

برای پاک کردن لکه ی بستنی و شکلات از وی لباس هایی با پارچه های پشمی وابریشمی سفید:

 1. روش اول: راحت ترین روش شستشو با آب سرد و صابون است.
 2. روش دوم: فرو برن لکه بستنی یا شکلات در یک محلول آمونیاک خانگی و سپس شستشو.

 

 • 5. پاک کردن لکه ی روغن، رنگ یا لاک از روی لباس

برای پاک کردن لکه ی روغن یا رنگ و لاک از روی لباس هایی با پارچه های پنبه ای وکتانی سفید و رنگی :

جهت پارچه های پنبه ای و کتانی سفید هریک موارد زیر شما را به نتیجه مطلوب خواهند رساند ولی برای پارچه های رنگی روش سوم به کار گرفته شود بهتر است.

 1. روش اول: لکه به الکل آغشته شود، سپس با آب و صابون شستشو شود.
 2. روش دوم: با پنبه آغشته به الکل و بنزین قسمت لکه را ماساژ دهید و سپس شستشو با آب و صابون.
 3. روش سوم: آغشته کردن لکه به محلول تربانتین یا یک حلال نفتی و سپس شستشو.

برای پاک کردن لکه ی روغن یا رنگ و لاک از روی لباس هایی با پارچه های ابریشمی و پشمی سفید و رنگی : لکه با محلول تربانتین یا یک حلال نفتی آغشته شود و سپس شستشو دهید.

 

 • 6. پاک کردن لکه ی عرق از روی لباس

جهت پاک کردن لکه ی عرق از وی لباس هایی با پارچه های پنبه ای و کتانی و ابریشمی و پشمی سفید ورنگی:

۱. روش اول: آسان ترین روش شستن با آب سرد و صابون می باشد.
۲. روش دوم: لکه را با محلول آمونیاک رقیق شستشو داده و بعد آن را با آب وصابون شستشو دهید.
۳. روش سوم: لکه را در شیری که ترش شده باشد به مدت نیم ساعت خیس کنید و سپس آن با آب وصابون شسته شود.
۴. روش چهارم: لکه را در محلول آب، نمک و آب لیمو یا (اسید استیک) خیس کنید و سپس با آب وصابون شسته شود.
۵روش پنجم: جهت از بین بردن سفیدک به جا مانده از عرق روی لباس، باید سه عدد قرص آسپرین را له کنید و با آب داغ مخلوط کنید و آن را به منطقه ی مورد نظر بزنید. و اجازه دهید ۲۰ دقیقه بماند و سپس لباس را با آب ولرم شستشو دهید.

 

 • 7. پاک کردن لکه ی خون از روی لباس

جهت پاک کردن لکه ی خون از روی لباس با پارچه های پنبه ای وکتانی سفید و رنگی :

در صورتی که لکه خون تازه باشد اول محل لکه را با آب سرد و بعد با محلول رقیق آمونیاک شستشو دهید. اگر لکه ی خون خشک شده بود در محلول آب سرد و نمک خیس کنید.

جهت پاک کردن لکه ی خون از روی لباس با پارچه های پشمی وابریشمی سفید و رنگی :

اگر پارچه آغشته به خون پشمی یا ابریشمی بود، فقط با آب سرد شسته شود و اگر در برچسب نگهداری، پارچه قابل شست و شو با آب نبود می شود محل لکه را با خمیر نشاسته آغشته کنید و صبر کنید تا خشک شود و سپس با آب بشویید.

 

 • 8. پاک کردن لکه عطر از روی لباس

بهترین راه حل جهت از بین بردن لکه ی عطر بر روی لباس استفاده از الکل یا اتانول است.

 

 • 9. پاک کردن لکه ی سوختگی از روی لباس

   

از بین بردن لکه سوختگی  از روی لباس بسیار سخت می باشد.  در صورتی که پارچه پشمی بود از کاغذ سمباده ی نرم کمک بگیرید و چنانچه پارچه کتانی و نخی و سفید بود، در قدم اول پارچه را در آب خیس کنید و در زیر آفتاب بگذارید. اگر با تکرار این فرآیند باز هم لکه مانده بود، با آب اکسیژنه رنگ آن را پاک کنید.

 • 10. پاک کردن لکه ی کپک از روی لباس

جهت پاک کردن لکه کپک از روی لباس ابتدا پارچه را یک ساعت در محلول نیم گرم پربرات دو سود قرار دهید و سپس در آب ژاول گذاشته و بعد با آب شستشو دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *