ترفند تشخیص کیفیت لباس ها

چگونگی تشخیص کیفیت لباس ها

امروزه با وجود برندهای فیکی که در بازار هستند، خرید یک لباس خوب و باکیفیت شاید کار آسانی نباشد. به همین علت شاید برای همه‌ی ما تا به حال پیش آمده که لباس تازه‌ای را خریدیم و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی استفاده از آن لباس، به دلیل کیفیت پایین لباس برایمان مقدور نبوده و مجبور به کنار گذاشتن آن شده ایم. اگر لباس‌های کهنه و کمرنگ با پارچه‌های گلوله گلوله باعث آزار شما شده است، وقت آن رسیده که بیاموزید چطور هوشمندانه ‌ترلباس بخرید . اما چطور لباس خوب و با کیفیت را تشخیص دهیم؟

گاهی وقت ها متعجب می شوم که چگونه بعضی از افراد با اینکه در کار نساجی بی سابقه هستند، ادعا می کنند که قادر به تشخیص مرغوبیت و کیفیت یک لباس با لمس کردن آن هستند. مهارت تشخیص کیفیت لباس از روی لمس طی مرور سالیانی طولانی و فعالیت مستمر در این زمینه کسب می شود و حتی اشخاصی با این تجربیات، احتمال دارد در تشخیص های خود از راه لمس  اشتباه کنند. با ما همراه باشید تا تشخیص کیفیت لباس را باهم بررسی نماییم.

اول باید در نظر داشته باشیم که  ۲ شاخص در تشخیص مرغوبیت لباس مورد بررسی قرار گرفته می شود و جنس پارچه نمی تواند به تنهایی شاخص کاملی جهت انتخاب لباس باشد. علاوه بر کیفیت پارچه لباس ، کیفیت دوخت لباس نیز یکی از ملاک های مرغوبیت و کیفیت آن محسوب می شود . پس دریافتیم که دو شاخص مهم تشخیص مرغوبیت لباس پارچه و دوخت آن است و باید کیفیت لباس بر طبق آنها سنجیده شود البته موارد مهم دیگری هم وجود دارد که در انتهای مقاله تک به تک بررسی خواهد شد.

 

۱تشخیص کیفیت در دوخت لباس

مهمترین ملاک جهت تشخیص کیفیت یک لباس دوخت آن است ، شاید شما بعد ازگذر زمان هم متوجه مرغوبیت جنس لباس نخواهید شد اما دوخت اگر لباس دوخت تمیز و خوبی نداشته باشد سریعتر متوجه خواهید شد و حتی امکان دارد درزها به مرور باز شوند  و  یا دکمه ها و قزن ها پس از مدتی باز شوند علاوه بر این ها معمولا لباس هایی که از کیفیت دوخت خوبی برخوردارند پارچه های خوبی نیز در آنها به کار برده شده است.

جهت تشخیص کیفیت دوخت لباس، ابتدا دوخت های کلی را چک کنید که نخ اضافی نداشته باشند و پارچه ها از دوخت بیرون زدگی نداشته باشند و همچنین دوخت در یک راستا باشد و دچار کجی نباشد. نکته بعدی این است که دکمه مادگی از لحاظ دوخت حتما چک شود و مطمئن شوید استاندارد های لازم در آن رعایت شده است.

 

 

۲تشخیص کیفیت در پارچه لباس

می دانید که تشخیص کیفیت یک پارچه کار دشواری است ولی بیشتر مردم جنس پنبه ای را به عنوان جنس مرغوب می شناسند. که روش هایی برای تشخیص آن وجود دارد البته قبل از اینکه روش ها را عنوان کنیم به این نکته بپردازیم که پارچه های پنبه یکسری خواص دارند که اگر به درستی اجرا نشده باشد ، کیفیت و مرغوبیت آنها از پارچه های مخلوط یا مصنوعی کمتر می باشد. از این موارد می شود به آب رفت ، پس دادن رنگ ، دفرمه شدن و … نام برد. به هرحال دارای خصوصیاتی هستند که پارچه های مخلوط یا مصنوعی فاقد آنها هستند. وبهتر است بدانید که امروزه گران ترین پارچه ها ، از مدل های مختلف الیاف مصنوعی ساخته شده اند که خواص منحصر به فرد خود را دارند .

روش های تشخیص میزان پنبه ای بودن جنس پارچه لباس:

نکته : همانطور که بیان شد مواد یا پنبه ای بودن لباس نمی تواند ملاک صحیحی جهت مرغوبیت یا کیفیت یک لباس باشد. مواردی که عنوان می شود فقط جهت کمک به تشخیص مواد یا طبیعی بودن جنس یک لباس است.

 1. سوزاندن تکه ای از پارچه: لباس های پنبه ای چون فاقد مواد نفتی هستند پس از سوزانده شدن تبدیل به خاکسر شده و باقیمانده ای ندارد اما پارچه های پلی استر که دارای مواد نفتی هستند بعد از سوختن شبیه به تکه ای پلاستیک ذوب شده می مانند.
 2. چروک شدن پارچه: به طور معمول لباس های پنبه ای از لباس هایی با جنس مخلوط یا مصنوعی زودتر چروک خواهند شد و دیرتر به حالت اولیه برمیگردند .
 3. درخشندگی پارچه: لباس هایی که از مواد مصنوعی ساخته شده اند یک درخشندگی نامطلوب دارند که با در زیر نور قرار گرفتن قابل مشاهده است . برخی  از پنبه ها با استفاده از یک ترفند تکمیل، دارای درخشندگی مطلوب و زیبا می شوند که البته خیلی گران هستند.
 4. لطافت لمسی پارچه: تشخیص از طریق لمس نیازمند تجربه زیاد است ولی در کل لباس هایی که از پلی استر یا مواد تشکیل شده باشند  با لمس آن متوجه یک حالت خشکی و لیزی بسیار کم  می شوید ولباس های پنبه ای هستند با لمس آن نرمی را احساس می کنید.
 1. مچاله کردن پارچه: یک تکه از پارچه را مچاله کنید و برای چندین ثانیه فشرده کنید. اگر بعد از اینکه پارچه را رها کردید شبیه کاغذ مچاله شده بود، به این معنی است که به پارچه مواد خاصی افزوده شده تا باعث حفظ شکل آن شود. این پارچه‌ها بعد از یک بار شست‌وشو شبیه  به دستمال شده  و ظاهر زیبایی ندارند.

 

 

10 ترفند تشخیص کیفیت لباس

علاوه بر نکات گفته شده در بالا جهت تشخیص کیفیت لباس شاخص ها و جزئیات دیگری نیز وجود دارد که به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 1. زیپ فلزی
 2. دکمه‌ی اضافه
 3. پارچه‌ی طبیعی
 4. دوخت محکم و تمیز
 5. نقوش و الگوی منظم پارچه
 6. دکمه و جادکمه‌ی با کیفیت
 7. جنس نخ مناسب
 8. درز لباس خوب (درز لباس را بکشید تا از دوخت محکم آن مطلع شوید)
 9. پهن بودن سجاف لباس به اندازه کافی

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *